روان شناسانه
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: سعید فرمانی - ۱۳٩۱/۳/٩

بالاخره با هر مشقتی که بود، شماره اول مجله برخط دانش روانشناختی منتشر شد. طی چند سال اخیر که سرو کارم با مجلات حوزه روانشناسی بیشتر شده است، همیشه جای خالی یک مجله ترویجی را احساس میکردم. به نظرم وجود مجلات ترویجی خوب میتواند اساسی باشد برای کارهای تحقیقاتی و به نحوی میشود گفت که وجود مجلات ترویجی یکی از زیر بناهای کار تحقیقاتی است. از این بابت که مطالب ارائه شده در مجلات ترویجی میتواند محققان را با دانش نوین در حیطه های تخصصی آشنا کرده و به ترویج شاخه های مختلف علوم بپردازد.

علم روانشناسی به وجود چنین مجلاتی شدیداً نیاز دارد. هر روزه مباحث جدیدی در حوزه روانشناسی مطرح میشود که نیاز هست به طور صحیح به جامعه علمی معرفی شده تا از این طریق چشم اندازهای جدیدی در مقابل محققان این حوزه گشوده شود.

علاوه بر اینکه مجلات ترویجی میتوانند در توسعه دانش نوین تخصصی در یک حیطه مفید باشند بلکه میتوانند از هدر رفتن کار و زحمت بسیاری از محققان نیز جلوگیری کنند. بسیاری از پژوهشگران مطالبی را دارند (اعم از مقالات ترجمه شده، ادبیات مطالعه شده و....) که مجلات پژوهشی قادر به چاپ آنها نیستند (به علت اهداف خاص خودشان) و این مطالب صرفاً در نزد همان پژوهشگر باقیمانده و با جامعه علمی به اشتراک گذارده نمیشود. به عبارتی محققان حرف هایی برای گفتن دارند که جایی برای بیان کردن آنها نمی یابند. مجلات ترویجی با پر کرده این خلاها و انتشار چنین مطالبی میتوانند از هدر رفتن انرژی و دانش محققان جلوگیری کنند و با به اشتراک گذاشتن این مطالب از دوباره کاری سایر محققان جلوگیری کرده و بستر مناسبی برای کار تحقیقاتی فراهم کنند.

همچنین مجلات ترویجی میتواند مأمنی باشد برای نویسندگانی که تازه به حوزه پژوهش گام نهاده اند. چنین مجلاتی با بها دادن به کارهای تحقیقاتی پژوهشگران جوان میتواند مشوق آنها در ادامه کارهای پژوهشی شان باشد.

تمام مطالب ذکر شده و علاقه ای که به علم روانشناسی دارم، دست به دست هم داد تا افتخار همکاری با مجله برخط دانش روانشناختی را داشته باشم. مجله ای برخط که به صورت رایگان و با سهولت مقالات را در اختیار علاقه مندان قرار میدهد. شفاف سازی کار بررسی مقالات و فراهم نمودن امنیت خاطر برای نویسندگان از طریق راه اندازی وبلاگ مجله، کوتاه کردن فرایند بررسی مقالات (به طور متوسط یک ماه برای هر مقاله از دریافت تا پذیرش در شماره اول)، برخط بودن مجله و قابلیت دسترسی آسان به متن مقالاتبرای همه، از جمله ویژگی های مجله برخط دانش روانشناختی است که در راستای رسالتی میباشد که برای خود در نظر دارد. امیدوارم همچنان با حفظ رویکرد ترویجی، شفافیت فرایند بررسی مقالات، سرعت بررسی مقالات و کیفیت مطالب منتشر شده، بتوانیم قدمی هرچند کوچک در راه توسعه علم روانشناسی در این مرز و بوم برداریم.

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :